Saka, ka viss, kas notiek, notiek uz labu, bet ja šis notikums ir stress, tad tas noteikti nav labi un ar to ir jācīnās pēc iespējas veiklāk. Mūsdienās, kad lielākā daļa no iedzīvotājiem dzīvo blīvi apdzīvotās pilsētās ir grūti atrast laiku tikai sev, jo katru dienu ir jādomā par darbu, dzīvokli, māju, transportu, radiem un simtiem citu ikdienas sīkumiem, kur nu vēl atcerēties par veselību un kvalitatīvu atpūtu. Bet tieši šī garīgā un fiziskā aizņemtība ar ikdienas rūpēm pakāpeniski noved pie stresa un tā izraisītām problēmām. Pasaules veselības organizācija (PVO) jau pirms pāris gadiem atzina, ka stress ir vispasaules problēma. Turpmākajā tekstā varēsiet uzzināt kā uzlabot dzīves kvalitāti saviem spēkiem un ar klasiskās un ajūvēdas masāžas palīdzību.

Kā noteikt vai man ir stress ?

Jūs esat stresa riska grupā, ja manat, ka: darbā un sadzīvē izjūtiet nevarību, ir samazinātas koncentrēšanās spējas, viegli aizsvilstaties, bieži dusmojaties un īgņojaties, periodiski ir trauksmes sajūta un galvas sāpes, esat aizmāršīgs, visu laiku esat sasprindzis, problēmas ar miegu, murgojat, asinspiediena svārstības, pastiprināta vēlme lietot alkoholu vai smēķēt. Stresa ietekmē organisms pastiprināti izdala stresa hormonus kortikosteroīdus un adrenalīnu, kas īstermiņā var piešķirt enerģiju, bet ilgtermiņa izsmeļ dzīvessparu. Ja atbilst vairākas no pazīmēm, tad tiešām ir vērts padomāt par to kā mainīt savu ikdienu, lai uzlabotu dzīves kvalitāti.

Kā tikt vaļā no stresa un uzlabot dzīves kvalitāti ?

Pirmais ar ko būtu jāsāk ir dienas plāna izvērtēšana. Sāciet ar to, ka piefiksējat cikos Jūs dodaties gulēt, jo neskatoties uz to vai Jūs esat ‘’cīruļi’’ vai ‘’pūces’’ – kvalitatīvs un sabalansēts miegs ir viens no veselības stūrakmeņiem. Ja sakat, ka ejot gulēt ap 22:00 nespējat aizmigt un ilgi esat spiests vārtīties pa gultu, tad tas nozīmē, ka organisma bioritmi jau ir ietekmēti uz negatīvo pusi. Cilvēks evolūcijas ceļā ir attīstījies (vai ja Jums labāk tīk – Dieva radīts), lai darbotos diennakts gaišajā laikā, tāpēc jācenšās ir ievērot miegu atbilstoši pavasara/vasaras saules ciklam – ceļoties un gulēt ejot ar sauli, t.i. 22:00 – 6:00. Ir pētīts un atzīts, ka pieaugušam cilvēkam ar aktīvu dzīvesveidu pilnīgi pietiek ar astoņu stundu nepārtrauktu miegu. Ja vēlaties tikt vaļā no vāļāšanās pa gultu, tad sāciet praktizēt laicīgu iešanu gulēt un celšanos jau šodien un nedēļas laikā jau vajadzētu just pirmās pārmaiņas – vakarā ķermenis būs gatavs laicīgi iet pie miera un no rīta vairs nebūs tik grūti piecelties. Šis neattiecas uz gadījumiem, kad ir grūti piecelties nepatikas pret darbu dēļ – šādos gadījumos var palīdzēt attieksmes maiņa vai darba vietas maiņa. Lieliski, apsveicu Jūs ar apņēmību mainīt miega režīmu.

Nākamais solis ir ēdienkartes izvērtēšana. Lai uzskatāmāk redzētu savu ikdienas pārtiku, vienkārši, krājiet čekus vai pierakstiet, ko jūs katru dienu ēdat un nedēļas beigās Jūs pamanīsiet cik ļoti daudz tur ir lieku vai neveselīgu ēdienu. Ir jāiegaumē vienu ļoti svarīgu pamatprincipu – jo mazāk mēs kustamies, jo mazāk mums jāēd. Mūsdienās, kad lielākā daļa darbu ir veicami sēdus ķermeņa enerģijas patēriņš ir ļoti samazinājies un vielmaiņa ir kļuvusi lēnāka. Tāpēc ir ļoti uzmanīgi jāizvēlas ko ēst. Jau sen ir radies teiciens: Ēd brokastis kā karalis, pusdienas kā princis, vakariņas kā nabags – tas nozīmē, ka brokastis tiešām ir dienas svarīgākā maltīte. Ja regulāri brokastis ir niecīgas vai nav vispār, tad organisms ir spiest uzkrāt enerģiju tauku formā, lai kompensētu brokastu enerģijas iztrūkumu un to nu neviens negrib. Kad būsiet apskatījuši savus nedēļas izdevumus pārtikai, tad pamanīsiet, ka tā vietā, lai ēstu džankfūdu/ ātrās uzkodas un pusfabrikātu ēdienus Jūs varētu baudīt pilnvērtīgu uzturu.

Dienas ēšanas plānsvedžetabļi

6:10 Rītu vajadzētu sākt ar glāzi (~200 ml) ūdens ar citrona šķēli un karoti medus, tas palīdzēs ‘’pamosties’’ gremošanas orgāniem.
Starp padzeršanos un ēšanu vajadzētu izlocīt un iekustināt ķermeni, kaut vai 10min.
6:40 Brokastīs Jūs varat ļauties savām vēlmēm un apēst arī kādu kūku. Mēs iesakām dienu sākt ar pilngraudu vai auzu pārslu biezputru ar ievārijumu vai augļiem.
10:00 Vajadzētu būt, ka sākumā pārejot uz šo ēšanas plānu ap šo laiku Jūs jau vēlēsieties ēst, jo pie lielām brokastīm ir samērā grūti pierast, tāpēc būtu labi, ja ap šo laiku būtu pieejami, kādi mazkaloriju augļi, piem., āboli.
12:00 Šī ir sarežģītākā maltīte, jo tā ir ārpus mājas, tāpēc rūpīgi izvērtējiet, ko ēst, jo šī maltīte būs atbildīga par atlikušās darba dienas efektivitāti. Ja pārēdīsieties būsiet miegains, ja par maz apēdīsiet, tad nemīerīgs. Ja esat komplekso pusdienu piekritējs, tad vienmēr sākat ēst ar otro ēdienu nevis ar zupu, kas atšķaida kuņģa sulu, šādā secībā ēdot ātrāk pamanīsiet sāta iestāšanos. Ja ir iespēja, tad saldināto dzērienu vietā izvēlaties tēju vai ūdeni. Ar šo maltīti jums vajadzētu tikt līdz mājām.
18:00 ir tas laiks, kad gremošanas orgāni pakāpeniski palēnina savu darbību, tāpēc vakariņas vajadzētu paspēt paēst pirms tam. Vakariņās pagatavoti salāti ar nedaudz netreknu gaļu (vistu vai zivi) vai pākšaugiem, vai riekstiem ir ideāli piemēroti dienas noslēgumam.
Nedrīkst aizmirst ievērot veselīgu ūdens patēriņu, to ir ļoti viegli iegaumēt, grūtāk izpildīt – uz katru masas kilogramu ir jāuzņem 30 ml tīra, negāzēta, nemineralizēta ūdens. Mineralizēts ūdens ir nepieciešams paaugstinātas vēdera izejas vai svīšanas gadījumā. Piemēram: 90 kg cilvēkam dienas laikā pie nepaaugstinātas slodzes ir jāuzņem 2,7 l ūdens, 60kg = 1,8 l. Sākumā tas var likties daudz, bet kad to sāk praktizēt, tad organisms pats par to sāk atgādināt.